Nowy przewodnik turystyczny po Dolinie rzeki Pilicy

Dolina Pilicy to prawdziwy raj dla kajakarzy. Malownicze krajobrazy i rozpościerające się wokół rzeki widoki od lat znane są okolicznym mieszkańcom. Za sprawą nowego przewodnika ten urokliwy zakątek Polski ma szansę zdobyć popularność w całym kraju.Najnowsza publikacja  powstała w ramach projektu pn. „Podnoszenie jakości zasobów turystycznych Doliny rzeki Pilicy poprzez  rozwój infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej w Powiecie Tomaszowskim”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt obejmuje swoim zasięgiem odcinek Pilicy położony w powiecie tomaszowskim (województwo łódzkie), a jego partnerami jest Powiat Tomaszowski i 4 gminy, przez teren których przepływa rzeka: Gmina Tomaszów Mazowiecki, Miasto Tomaszów  Mazowiecki, Gmina Inowłódz i Gmina Rzeczyca. 

Meandrująca po dnie pradoliny rzeka wytworzyła przez lata różnej wielkości łagodne zakola.  Stworzyło to korzystne warunki do uprawiania turystyki. Odcinek Pilicy położony w powiecie  tomaszowskim ma długość  43,9  km. Jest to znakomite miejsce, by rozpocząć przygodę ze spływami kajakowymi, a przepłynięcie całego odcinka od Smardzewic do Grotowic jest możliwe w ciągu jednego dnia. Warto jednak zaplanować spływ co najmniej na weekend, aby zwiedzić  okolice  Pilicy nie tylko  kajakiem. W zaplanowaniu zwiedzania i wypoczynku pomóc ma właśnie najnowszy przewodnik.

Przewodnik turystyczny po Dolinie rzeki Pilicy powstał w ramach zadania polegającego na kampanii promującej Dolinę rzeki Pilicy, zrealizowanego przez Powiat Tomaszowski. Publikacja została podzielona na 4 rozdziały – odpowiednio do przebiegu rzeki przez teren 4 gmin. Wraz z nurtem rzeki przemierzamy Dolinę Pilicy Smardzewickim nurtem, zwiedzamy urokliwe miejsca Tomaszowa Mazowieckiego, śladami królów i prezydentów odkrywamy Inowłódz i Spałę, a następnie malownicze łąki Rzeczycy. Każdy rozdział zawiera opis trasy kajakowej oraz przybliża atrakcje turystyczne i bazę noclegową i gastronomiczną. Opisy tras oraz atrakcji poparte są fotografiami, mapami i grafikami.

Publikacja zawiera ogólne informacje o Dolinie Pilicy – jej położenie, środowisko geograficzne, szlak kajakowy, jak również historię i kulturę Ziemi Tomaszowskiej oraz piękno krajobrazu i bogactwo kulturowe obszaru Doliny rzeki Pilicy. Oprócz tego poradnik dla kajakarza, informacje na temat wypożyczalni sprzętu i organizatorów spływów oraz opisy szlaków turystycznych. To wszystko z pewnością ułatwi zaplanowanie spływu kajakowego połączonego ze zwiedzaniem atrakcyjnych okolic, a sama prezentacja wizualna przewodnika z pewnością zachęci do odwiedzenia Doliny rzeki Pilicy w powiecie tomaszowskim.

Przewodnik dostępny będzie u wszystkich partnerów projektu oraz w innych miejscach ważnych dla turysty na terenie powiatu tomaszowskiego: m.in. w punktach informacji turystycznej, miejscach noclegowych, w wybranych atrakcjach turystycznych, wypożyczalniach sprzętu turystycznego i u organizatorów spływów kajakowych.